[ חזרה ]
ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

מחשב זה כואב

hadrachot

מאז שהפכנו לעבדים של המחשב אנחנו סובלים משורה של כאבים הממוקדים בראש, עיניים, שרירים ומפרקים בידיים • איך ניתן להגן על הגוף? מדריך לעבודה נכונה מול המחשב כל אחד ואחת מכם מכיר בוודאי את הטשטוש המעצבן בראייה, כאבי הגב המעיקים, העקצוצים הלא נעימים ברגליים, הבעיות בכתפיים וסימני הרפיון במפרקי הידיים. אפילו אם אתם לא מגדולי ההיפוכונדרים, סביר להניח שישיבה ממושכת מול המחשב – הבילוי הפופולרי ביותר בעשור האחרון – מביאה עמה את תסמיני הזיקנה גם לאנשים בריאים במיוחד, ועלולה לגרום לנזקים גופניים חמורים.
מחקרים שנערכו לאורך השנים גילו כי כמעט כל המשתמשים במחשב סובלים מבעיות שונות הקשורות לרביצה מול המסך. 70% מהם סובלים מ"עייפות מסך", וכ-33% מיובש בעיניים. רבים אחרים מסתנוורים, חוטפים כאבי ראש מזדמנים, ולא מעט גם סובלים ממיחושים שונים בשרירים ובעצמות השלד ובגפיים.

בעבר יוחסו כאבי הראש לקרינה מהמחשבים, וצריך היה להתקין עליהם "מגני קרינה". היום כבר מבטיחים לנו שהמחשבים בטוחים, כך שהמיחושים והגירויים נובעים אך ורק משימוש לא נכון בעיניים. לדברי ד"ר דני געתון, מנהל מכון גלאוקומה של שירותי בריאות כללית בתל אביב ורופא בכיר בבית החולים בילינסון, הדבר נגרם בשל הירידה במספר המצמוצים בעיניים.

מחקר יפני רחב היקף גילה כי מספר המצמוצים בעת הישיבה מול מחשב נמוך בהרבה ממספר המצמוצים בזמן פעילויות אחרות. ולמה בעצם זה משנה? טוב ששאלתם. מצמוץ העפעפיים חשוב לפיזור פס הדמעות בצורה אחידה על פני הקרנית, והוא גורם רטיבות נכונה ומדויקת של העין. כך שהביטוי "מי ימצמץ ראשון" עשוי להיות רלוונטי כאן, אבל דווקא במשמעותו ההפוכה. ככל שתמצמצו פחות, כך ייווצר עיכוב בפיזור הדמעות בעיניים, והן כבר ידאגו להפנות את תשומת לבכם לעניין. זה יתחיל ביובש קל ורגעי, ימשיך ביובש חריף, ובמקרים מסוימים אף יגרום אדמומיות בעיניים, עייפות והפרעות קשות בריכוז.

בעקבות אותו מחקר יפני, רופאי העיניים ממליצים לכל הבוהים במחשב במשך שעות ארוכות, כלומר רוב העולם המערבי, לעשות אחת לחצי שעה הפסקה של דקות אחדות, לקום מהכיסא, להתרחק מהמסך, להוריד את המיקוד, למצמץ קצת, ואם צריך אפילו באגרסיביות. אם זה לא עוזר, אפשר לשטוף את העין ולנקות אותה, באמצעות דמעות מלאכותיות או מי ברז.

"אנחנו רופאי העיניים זוכים ליותר ויותר ביקורים של בני הדור הצעיר, שנעולים על המחשב ומתלוננים", מסביר ד"ר געתון. "מדובר באנשי הייטק, עובדי בנק, וגם סתם צעירים שיושבים שעות מול המסך".

[ חזרה ]03-5322117

ergotime@netvision.net.il

 

facebook

google

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha
מי אנחנו - ארגוטיים הינה חברת ייעוץ רב-תחומית מהמובילות בישראל, המתמחה במתן פתרונות ארגונומיים (הנדסת אנוש) מתקדמים. החברה הוקמה בשנת 2002 על ידי צביקה כץ, במטרה להעניק למנהלים ולעובדים, כלים ליצירת סביבת עבודה נוחה ובטוחה ולרכישת אורח חיים בריא, במהלך שעות העבודה ולאחריה. לצביקה כץ, פיזיותרפיסט ( B.P.T ) ובעל תואר מוסמך בבריאות בתעסוקה ( M.Occ.H ), ניסיון של למעלה מ-20 שנים במתן ייעוץ ארגונומי ואת הכשרתו רכש במרכז ללימודי ארגונומיה – Robens Center for Health Ergonomics שבאנגליה.