[ חזרה ]
ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

עד כמה הטלפון הסלולרי שלך משפיע על הצוואר?

ergotime

מספר עובדות ארגונומיות בשימוש בטלפונים ובטבלטים

מיליוני אנשים עושים את זה לאורך כל היום והם לגמרי לא מודעים  לכך שהשימוש בטלפון סלולרי יכול להיות מזיק לגב.

הטיית הצוואר כלפי מטה בזמן מבט אל הטלפון מכפילה ולעיתים משלשת את המומנט המופעל  על החוליות הצו ואריות, המתבטא בהגדלת העומס על הדיסקים הצוואריים ועל הרצועות התומכות את החוליות.
השימוש הנפוץ טלפונים סלולאריים וטאבלטים גורם לבעיות ארגונומיות משמעותיות. חיפוש מידע וגלישה בהתקנים אלה משפיע על היציבה שלנו ועל מכאניקת הגוף ועשויים לגרום לבעיות צוואר, גב העליון, כתף וכאבים לאורך הזרוע. כאשר אנו נמצאים בתנוחה סטטית ביציבה גרועה בעת ישיבה, עמידה, הליכה, בעיות אלו עלולות להחמיר ולהשפיע עם הזמן גם על אזורים אחרים כמו הגב התחתון למשל.  

בדרך כלל, ראש של אדם אדם מבוגר שוקל בין 5-6  קג לערך. כאשר הראש נוטה לפנים הדבר גורם לעלייה משמעותית בעבודת השרירים כדי לתמוך בראש ובמתח של הרצועות והדבר מגדיל את כוחות הדחיסה בחוליות. משקל הראש האנושי כאשר מוטה קדימה משתנה עם הגדלת הזווית . החוקר ד"ר קנת הנסראג ', MD, מניו יורק העוסק בכירוגיה ת ושיקום רפואה, יצר מודל המחשב את משקל הראש בתנוחות שונות. במאמר שפורסם , הוא דיווח כי כי המתח על הצוואר שלך עולה ככל שזווית קדימה של הראש שלך עולה, למשל :
ב 15 מעלות כפיפה לפנים המומנט גורם לעומס השווה למשקל ראש של 13 קילוגרם , ב  30 מעלות כפיפה , המומנט יכול להגיע למשקל השווה ל 20 קילוגרם
ככל שהזווית גדולה יותר, כך המתח גדול יותר: 45 מעלות קדימה מדובר על מומנט השווה ל -25 ק"ג, ו -60 מעלות קדימה שווה ל -30 פאונד.
עכשיו, אם נניח שאדם ממוצע מחזיק את ראשו קדימה כדי להסתכל בטלפון או לקרוא טבלט במשך 2 עד 4 שעות ביום, העומסים הארגונומים עשויים לגרום לנזקים מצטברים. על פי ד"ר קנת הנסראג'  בני נוער מבלים זמן רב יותר בכל יום ומביטים במכשירים שלהם,כמו כן, בזמן שהם מטים את הראש הם גם נוטים לעגל את הכתפיים לפנים דבר המוסיף ליציבה גרועה. כל תוספת של זמן שאנו נמצאים בתנוחה כזו נוצרות מיקרו-טראומות נוספות למערכת השלד והשרירים  וחולשה של השרירים המייצבים.
על מנת למנוע את הפגיעות יש לסגל יציבה נכונה והרגלים בריאים היכולים  למנוע כאבי צוואר, או כאבים בכתף הנובעים מתנוחת הצוואר והכתפיים.  יציבה טובה פירושה כי הראש שלך הוא זקוף, האוזניים בקו אחד עם הכתפיים שלך, והכתפיים משוכות לאחור. יש "להכניס" את הסנטר מעט פנימה כאשר הראש רכון לפנים על מנת  למנוע את המומנט על חוליות הצוואר .כמובן, שמומלץ לבצע הפסקות רבות ליישר את הצוואר ולמתוח את השרירים.

בהצלחה  

[ חזרה ]03-5322117

ergotime@netvision.net.il

 

facebook

google

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha
מי אנחנו - ארגוטיים הינה חברת ייעוץ רב-תחומית מהמובילות בישראל, המתמחה במתן פתרונות ארגונומיים (הנדסת אנוש) מתקדמים. החברה הוקמה בשנת 2002 על ידי צביקה כץ, במטרה להעניק למנהלים ולעובדים, כלים ליצירת סביבת עבודה נוחה ובטוחה ולרכישת אורח חיים בריא, במהלך שעות העבודה ולאחריה. לצביקה כץ, פיזיותרפיסט ( B.P.T ) ובעל תואר מוסמך בבריאות בתעסוקה ( M.Occ.H ), ניסיון של למעלה מ-20 שנים במתן ייעוץ ארגונומי ואת הכשרתו רכש במרכז ללימודי ארגונומיה – Robens Center for Health Ergonomics שבאנגליה.