[ חזרה ]
ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

משטחים נגד עייפות- Anti fatigue mat

A3

עמידה ממושכת במנח קבוע על משטח קשיח נמצא כגורם המוביל לכאבי גב-תחתון וירידה בתפקוד. גוף האדם נבנה ומיועד להיות בתנועה ומתוך כך תנועה עוזרת להפחתת הכאבים ומניעת פציעות הנגרמות ממיקרו-טרואמה. אך מה עושים כאשר נאלצים לעמוד במקום למשך שעות רבות? כגון בזמן בישולים במטבח או בעבודה מול פס ייצור. הגוף מתעייף והרבה מאוד לחץ סטטי מופעל על המפרקים.

מסיבה זו ישנם שטיחים אשר יוצרו מתוך מחשבה להקל על עובדים הנאלצים לעמוד לפרקי זמן ארוכים וכן לאנשים המצויים בתוך המטבח. השטיחים הללו מעוצבים ועשויים מחומרים שוניים ומגוונים החל בגומי וכלה בעץ. את השטיחים ניתן לרכוש בקלות ובגדלים שונים.

כיצד עמידה קשורה לעייפות וכיצד שטיח לרגליים מתיימר לפתור בעיה זו?

בעמידה סטטית ממושכת יש פיזור לחצים שאינו אחיד ואף זמני עמידה ממושכים על רגל אחת. דבר זה יותר עומס על הגוף והמפרקים ולעייפות. יתכן שיש גם פיצוי של עבודת הלב בהזרמת הדם אשר נפגע כתוצאה מחוסר התנועתיות. מסיבות אלו סוברים שבעמידה על משטח מרופד ישנו פיזור לחצים אחיד ואף גיוס תמידי של מערכת השלד שריר ופחות עמידה סטטית.

אז מה עושים?

במחקרים שהשוו בין עמידה למספר שעות ללא משטח לבין עמידה על גבי המשטח נמצא שרמת האי-נוחות עם המשטח היתה נמוכה יותר. יצויין כי כמות המחקר בנושא מצומצם מאוד ועל פניו נראה שטרם מצאו הסבר מבוסס אנטומיה-פיזיולוגיה להקלה בנוחות.

לעיתים אין צורך בהנחת משטח בודד אלא ניתן לסדר את סביבת העבודה כדי שתקל על העומס. כיסויי גומי לרצפה, עץ, שעם ושטיחים יכולים גם הם להקל. כמו כן התאמת נעליים נוחות ותומכות יכול לסייע בהפחתת העומס.

התאמת סביבת העבודה /מטבח איננה הדרך היחידה להפחית מהעומס הנוצר על הגוף בזמן עמידה ממושכת. לקיחת הפסקות קצרות כל 10 דקות למספר שניות, שבירת השגרה דרך שינוי תנוחת העבודה וכמו כן ביצוע חלק מהעבודה בישיבה, הם חלק קטן מהדרכים בהם ניתן לבצע שינויים קלים בשגרת היום ולהקל מהעומס המופעל על הגוף.

מקורות:
https://www.ccohs.ca/oshanswers/ergonomics/mats.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26182929

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23964416

[ חזרה ]03-5322117

ergotime@netvision.net.il

 

facebook

google

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha
מי אנחנו - ארגוטיים הינה חברת ייעוץ רב-תחומית מהמובילות בישראל, המתמחה במתן פתרונות ארגונומיים (הנדסת אנוש) מתקדמים. החברה הוקמה בשנת 2002 על ידי צביקה כץ, במטרה להעניק למנהלים ולעובדים, כלים ליצירת סביבת עבודה נוחה ובטוחה ולרכישת אורח חיים בריא, במהלך שעות העבודה ולאחריה. לצביקה כץ, פיזיותרפיסט ( B.P.T ) ובעל תואר מוסמך בבריאות בתעסוקה ( M.Occ.H ), ניסיון של למעלה מ-20 שנים במתן ייעוץ ארגונומי ואת הכשרתו רכש במרכז ללימודי ארגונומיה – Robens Center for Health Ergonomics שבאנגליה.