[ חזרה ]
ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

כריות ג'ל לתמיכת כף היד לקנות או לא לקנות?

2A

נפוץ לראות בסביבת עבודה משרדית את כריות הג'ל הארוכות עבור המקלדת, ואת הכריות הקטנות עבורהעכבר. אך האם יש לכריות הללו תועלת? האם נכון להמליץ לעובד שאינו נעזר בכרית ג'ל לרכוש אחת או להיפך, להמליץ לעובד שכן נעזר להפסיק להיעזר בה?

האם הם עובדים?

ישנו דיון רחב סביב נושא תמיכות שונות עבור שורש כף היד אצל עובדים שפושטים את כף ידם בתדירות גבוהה ולפרקי זמן ארוכים בזמן העבודה. מטרת הכריות למיניהן היא להביא את היד למנח "ניטרלי" בזמן ההקלדה או עבודה עם העכבר. בעצם לנטרל את תנועת הפשיטה אותה אנו מבצעים כאשר מקלידים או אוחזים בעכבר. המנח הלא ניטרלי של כף היד לרוב מאופיין עם תסמונת התעלה הקרפלית ועל כן השימוש בתמיכה אמור למנוע את התנוחה הזאת. עם זאת לחץ ממושך על שורש כף היד, בין אם מדובר בקצה השולחן או כרית תמיכה, עלול אף הוא להוביל לתסמונת התעלה הקרפלית.

מגע ממושך או חזק בין שורש כף היד לכרית תמיכה יכול להוביל להגבהת הלחץ שעל הרקמות בשורש כף היד ובעקבות כך לתסמונת התעלה הקרפלית או לדלקת לשרוול הסינוביאלי העוטף את הגידים. מתוך כך יש שסברו שאין להשתמש בכריות תמיכה למיניהם, אך יצא שבמקום להניח את שורש כף היד על כרית התמיכה, אנשים נשענו על קצה השולחן. במקרים אלו הכריות הרכות יכולות לעזור להפחתת הלחץ.

ישנה חשיבות רבה לתמיכת האמות. במידה והעובד יושב בכיסא תומך שהותאם לגובה השולחן וגובה מרפקיו יתכן ולא יזדקק לתמיכת שורש כף היד. חשוב להשים לב שגם כאשר שורש כף היד מונח על הכרית, הוא איננו מפעיל לחץ חזק על הכרית אלא תמוך בלבד. תמיכת קלה של האמות ותמיכה של שורש כף היד תורמים להרפיית המתח התמידי בכתפיים ובצוואר.

האם מומלץ לרכוש את הכריות?

במחקרים שבדקו את יעילות הכריות במניעת תמסונת התעלה הקרפלית נמצא שאין עדיפות לשימוש בכרית או לא. המסקנות הם שמומלץ לפעול לפי ההעדפות האישיות של העובד ולדאוג שהכרית אכן עוזרת. לבדוק שהכרית עצמה רכה, אינה שחוקה ואינה בעלת קצוות קשים. כמו כן יש לדאוג לכל סביבת העבדה כדי שהכל יחד יצור סביבה בטוחה ונוחה. גובה משענות הכיסא, גובה המרפק ביחס למקלדת וזווית המקלדת/ עכבר יוכלו ליצור את כל ההבדל. ישנם יתרונות לתמיכות וישנן חסרונות. העדפת העובד יחד עם שקלול כל סביבת העבודה תתרום להחלטה האם כדי להיעזר בכרית תמיכה.

מקורות:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25479984

https://www.ccohs.ca/oshanswers/ergonomics/office/wrist.html

צביקה כץ מומחה ארגונומיה

[ חזרה ]03-5322117

ergotime@netvision.net.il

 

facebook

google

* שם:
* אימייל:
* טלפון:
Captcha
מי אנחנו - ארגוטיים הינה חברת ייעוץ רב-תחומית מהמובילות בישראל, המתמחה במתן פתרונות ארגונומיים (הנדסת אנוש) מתקדמים. החברה הוקמה בשנת 2002 על ידי צביקה כץ, במטרה להעניק למנהלים ולעובדים, כלים ליצירת סביבת עבודה נוחה ובטוחה ולרכישת אורח חיים בריא, במהלך שעות העבודה ולאחריה. לצביקה כץ, פיזיותרפיסט ( B.P.T ) ובעל תואר מוסמך בבריאות בתעסוקה ( M.Occ.H ), ניסיון של למעלה מ-20 שנים במתן ייעוץ ארגונומי ואת הכשרתו רכש במרכז ללימודי ארגונומיה – Robens Center for Health Ergonomics שבאנגליה.